Değerleme

Tapu Belgemi Kaybedersem veya Birine Verirsem Ne Olur?

Tapu belgesi; taşınmaz malların mülkiyet hakkını gösteren bir belgedir. Tapu sicil müdürlüğünce verilmiş ve aksi kanıtlanır herhangi bir durum olmadıkça da geçerli bir mülkiyet hakkını temsil etmektedir. Hak sahibine tapu belgesi bilgi amaçlı olarak verilir.
Tapu sahipleri zaman zaman tapu belgelerini bir başkasıyla paylaşmaktan, hatta fotoğrafını bile göndermekten çekiniyor. Oysa tapu, yalnızca tapu sahibinin kendisi veya noterden vekaletname verdiği yetkili temsilcisinin tapu sicili memurluğunda resmi bir işlem yaparak bir kişiye devredilebilir veya tapu sahibinin mülkiyet hakkı üzerinde kısıtlama tesis edilebilir. Tapu belgesinin fotokopisini veya fotoğrafını paylaşmak; hak kaybına sebebiyet verebilecek bir sonuç doğurmaz. Bu sebeplerle tapu belgesinin kaybedilmesi, tapu belgesinin fotokopisinin veya fotoğrafının farklı birinin eline geçmesinin hukuken bir önemi bulunmamaktadır.

Tapu belgenizin kaybolması durumu mülkiyet hakkınızı kısıtlamaz

Tapu sicil müdürlükleri tüm tapuları saklamak zorundadır. Tapu kayıtları artık dijital ortama da aktarıldı ve E-devlet uygulaması üzerinden sorgulanabilmektedir. Tapu belgeniz kaybolduysa; tapu sahibi olarak ilgili tapu dairesine başvuruda bulunabilirsiniz. Nüfus cüzdanınızla birlikte tapu belgesini yeniden talep edebilirsiniz. Halihazırda yenileme ücreti olarak 4,90 TL civarında bir işlem ücreti alınmaktadır.

Gayrimenkul satış ve alış işlemleri sadece gayrimenkul sahibi tarafından ve tapu dairesinde yapılabilmektedir. Tapu sahibi, kendisi dışında bir kişinin gayrimenkul ile ilgili işlem yapmasını isterse ilgili kişiye noter onaylı vekaletname verebilir. Eğer herhangi birine vekaletname vermediyseniz, sahibi olduğunuz gayrimenkul adına sizden başka bir kişi işlem yapamaz.Dolasıyla tapunuzun kaybolması gayrimenkulünüzün satışı açısından herhangi bir anlam ifade etmemektedir.

Tapunuzu kontrol etmek isterseniz www.turkiye.gov.tr  adresinden E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü linkinden kendinize ait tapu belgelerini görüntüleyebilirsiniz. Tapunuzda ipotek gibi bir kısıtlama var ise bunu da görüntüleme şansınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir